Trénujte nepohodlí
foto: pixabay.com
„Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dny, kdy to bude daleko horší: budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.“ Jan Werich
Podle učení kabaly máme mít šťastný a požehnaný život, ale musíme na tom pracovat. Když v životě probíhá vše hladce, máme své pohodlí, pak není kam růst. Komfortní zóna je ve skutečnosti stagnační zónou. Životní strasti nás posouvají. V nepohodlí můžeme v sobě odhalit rysy, o kterých jsme nevěděli, že máme. Není jiná cesta ke spokojenému a naplněnému životu než ta, kdy jdeme proti své přirozenosti, neutíkáme před překážkami a náročnými úkoly. Když jsme moc pohodlní, nejsme produktivní.
Život je v pohybu. V životě buď rosteme a vyvíjíme se, nebo stagnujeme a ztrácíme své schopnosti. Pokud plně nepoužíváme svůj mozek a své svaly, pak dochází k atrofii. Proces degradace může trvat měsíce a roky, ale při pohodlném životě se uskuteční dříve, než by měl.
"Život je jako jízda na kole." Abyste udrželi rovnováhu, musíte se neustále hýbat." Albert Einstein
V našem životě jsou chvíle, kdy jsme žádáni, abychom vystoupili ze své komfortní zóny, chvíle, kdy bychom měli udělat věci, které jsou buď nepohodlné, nebo nepříjemné. Ať už je to něco pro komunitu, jiného člověka, ve vztahu, v pracovní oblasti apod.
Je v lidské přirozenosti hledat výmluvy a říkat: „Dnes se mi nechce, udělám to zítra.“ nebo „Nemusím to dělat.“
Z duchovního hlediska jsou tyto situace příležitostí, jak uložit pozitivní energii na svůj vesmírný účet, tedy zvýšit si tam duchovní kredit, který v budoucnu můžeme uplatnit.
Když zmeškáme tyto příležitosti a neuděláme to, co je třeba, nejdeme proti své přirozenosti, pak zjistíme, že přijde čas, kdy potřebujeme sami podporu, kdy potřebujeme duchovní sílu a bude nám chybět. Nebudeme mít tu energii a podporu, kterou jsme mohli získat, jen kdybychom odolali lenosti, pohodlí a zvládli zátěž.
V které oblasti svého života jste dali přednost pohodlnosti?
Zanedbáváte své zdraví? Jíte raději polotovary, než abyste si uvařili kvalitní jídlo? Máte nadváhu a nic s tím neděláte? Váš životní styl vám způsobuje zdravotní potíže a vy své návyky přesto neměníte?
Nemáte dokončené vzdělání? Nedokončili jste školu, protože jste se nechtěli učit na zkoušky? Možná se neumíte učit. Možná jste nestudovali obor, který by vám vyhovoval více. Poraďte se s někým důvěryhodným, jak to změnit a získat nejvyšší možné vzdělání.
Máte neuspokojivou práci? Chodíte do práce, která vás nebaví, nenaplňuje, nedává smysl a neinspiruje vás? Důvodem, proč tam chodíte, je výplata? Nebo nechcete nikam dojíždět? Pracovním aktivitám věnujeme velkou část svého života. Proto bychom měli mít práci, která je smysluplná a přináší nám nejen peníze, ale hlavně radost a spokojenost.
Jak trénovat nepohodlí?
- Udělejte každý den něco, do čeho se vám nechce. Např. vyřiďte nepříjemný telefonát, zajděte na úřad, ustelte postel, odneste odpadky.
- Udělejte každý den dobrý skutek. Udělejte něco pro druhé. Nabídněte drobnou pomoc svým přátelům, příbuzným, kolegům v práci nebo sousedům. Třeba že je někam odvezete, něco nakoupíte, pohlídáte dítě, vyvenčíte psa apod.
- Neponocujte. Choďte brzy spát a brzy vstávejte. V ranních hodinách je naše energie a mentální kapacita obvykle nejvyšší a během dne se snižuje. Využijte toho.
- Každý den sportujte. A pravidelně zvyšujte své výkony. Tedy uběhněte o pár set metrů více, ujeďte o pár kilometrů dál nebo zkoušejte nové sportovní disciplíny. A když se vám nechce běhat nebo chodit do fitka, tak denně choďte a ujděte alespoň 10 tisíc kroků. A k tomu si dejte ranní rozcvičku. Vyzkoušejte třeba japonskou rozcvičku radio taiso.
- Omezte jídlo. Jednou za týden vynechte zcela večeři nebo si dejte jen zeleninovou polévku. Praktikujte pravidelně přerušovaný půst. Jednou za rok si udělejte delší očistný půst. Vynechání jídla tělu prospívá.
- Sprchování zakončete studenou vodou. Příjemně vás to osvěží. Budete odolnější vůči virovým onemocněním. Chlad aktivuje část mozku, která produkuje hormon štěstí. Zlepší vám to náladu.
- Omezte čas strávený na internetu. Jeden den v týdnu odložte na pár hodin mobil a nepoužívejte počítač.
- Když uděláte chybu, přiznejte ji. Můžete-li ji hned napravit, pak tak učiňte. Když to nejde, pak se poučte a chybu neopakujte.
- Netvařte se, že víte všechno. Pokud na něco neznáte odpověď, pak to přiznejte.
- Udělejte to, z čeho máte strach. Bojíte se mluvit na veřejnosti? Toto je jeden z nejobvyklejších strachů, které lidé mají. Je jen velmi málo lidí, kteří jsou přirozeně skvělými řečníky. Lidé se mluvit na veřejnosti učí. Čím více zkušeností získávají, tím lepšími řečníky jsou. Jaké jiné strachy vás paralyzují? Strach z neúspěchu? Strach z chudoby? Představte si, jaký by byl váš život, pokud by v něm nějaký konkrétní strach nebyl. Nebyli byste spokojenější?
foto: pixabay.com
41
Svoboda
Svoboda. Sympatické slovo, není-liž pravda? Jaké podmínky a okolnosti potřebujete právě Vy k pocitu svobody? Více
Síla středu
Nacházíme se v chaotickém období plným nerovnováhy a protikladných lidských názorů na aktuální stěžejní společenská témata. Více
Jedině teď a tady
Budoucnost bez obav, minulost bez lítosti. To nezní špatně, že? Více
Další články