Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Aspekty

Aspekt je pojem pro úhlové vzdálenosti mezi planetami. Horoskop má 360 a pokud planety do něj umístíme, vytvářejí mezi sebou vzájemné úhly - aspekty. Obvykle mluvíme o harmonických a disharmonických aspektech. To vypovídá o tom, jak planety spolupracují, jak si pomáhají nebo naopak jaké výzvy a protiklady tam vyvstávají. Každý aspekt má určitou stupňovou toleranci na obě strany, které se říká orbis.

Hlavní aspekty:

Konjunkce - 0°

Tento aspekt nastává, když planety stojí vedle sebe. Může být harmonická i disharmonická podle toho, kterých planet se týká. Konjunkce tří a více planet se nazývá stellium. Většinou označuje velmi důležité místo v horoskopu, kde je nahromaděno mnoho energie.

Opozice - 180°

Opozice je tradičně považována za dynamický a disharmonický aspekt. Je to největší vzdálenost, která může v horoskopu nastat. Planety stojí proti sobě a může mezi nimi vznikat napětí a konkurence. Měli bychom se snažit pochopit tyto protiklady a sjednotit je. Jinak se nám může stát, že se ztotožníme pouze s jednou částí opozice, tu druhou odmítneme a setkáme se s ní ve svém okolí.

Kvadratura - 90°

Tento aspekt je považován za disharmonický a obvykle se projevuje krizemi. To, jestli tomu tak opravdu bude, vždy záleží na jednotlivci. Energie planet v tomto postavení je jakoby zablokována a nemůže volně proudit. Člověk se tak v životě dostává do situací, které vyžadují důležitá rozhodnutí. Ta jsou vždy spojována s novými možnostmi, ale také se ztrátou a bolestí. Kvadratura není jednoduchý aspekt a nutí člověka na sobě pracovat po celý život. Ale také mu dává možnosti osobnostního růstu a učení.

Trigon - 120°

Trigon je harmonický aspekt spojující planety, které si vzájemně pomáhají a spolupracují. Poukazuje na náš talent a schopnosti. Je důležité, aby člověk tyto dary využil, jinak se z něho stane pouhý rozmazlenec, kterému se v životě docela daří, aniž by pro to mnoho udělal. To, jestli člověk své nadání využije, záleží pouze na něm.

Sextil - 60°

Sextil je harmonický aspekt. Také vypovídá o možnostech člověka, podobně jako trigon, ale zároveň od něho vyžaduje aktivní spolupráci.


     

Fáze Luny

Fáze Luny

Luna při svém 28 dní trvajícím oběhu kolem Země opakovaně "mizí a znovu se objevuje". V novu se od nás jakoby odvrací, je zahalena do tmy. Pak začne opět "dorůstat" a její srpek má tvar písmene D. Tuto fázi vystřídá úplněk, kdy Luna stojí v opozici ke Slunci. Luna poté začne znovu "ubývat" a má tvar písmene C.                                    Více

Luna v Beranu

Luna v Beranu

Když Luna prochází znamením Berana, kterému vládne bojovný Mars, nastává doba akce a naplnění ambicí. Je to dobrý čas pro zahajování nových věcí a iniciování změn. Toto postavení Luny má příznivý vliv na aktivity, které vyžadují kuráž, rozhodnost a iniciativu.           Více

Lunární fáze 2024

Lunární fáze 2024

Luna ve svém zhruba 29 dnů trvajícím oběhu kolem Země opakovaně mizí a znovu se objevuje. V novu se od nás jakoby odvací, je zahalena do tmy. Pak začne opět dorůstat a její srpek má tvar písmene D. Tuto fázi vystřídá úplněk, kdy Luna stojí v opozici ke Slunci. Luna poté začne znovu ubývat a má tvar písmene C. Znát fáze novoluní a úplňku je důležité pro plánování různých aktivit i v péči o psychické a fyzické zdraví.  Více


Další články