Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Proč je třeba mít v životě plán?

foto: unsplash.com

„Je načase začít prožívat život, jaký si představujete.“ Henry James

Většina lidí má představu, jak by měl vypadat jejich životní partner, jakým autem by chtěli jezdit, kolik dětí by chtěli mít, ale už neplánují oblasti psychického a fyzického zdraví, vzdělání, práce, kariéry a finančního zabezpečení.

Když člověk neplánuje, nemá představu kam by chtěl dojít, pak ho život míjí. Jeho sny a touhy se nikdy nenaplní. K úspěšnému naplnění snů je třeba mít vizi lepšího života. Plán ukazuje směr, kam chceme dojít. Svůj osud spolutvoříme tak, že do něj vkročíme s odvážnou a cílevědomou vizí budoucnosti.

Vytvoření plánu na období roku či pěti let umožňuje člověku si ujasnit, co opravdu chce, čeho by chtěl dosáhnout. Plán pomáhá, aby byl člověk aktivním spolutvůrcem svého života. Plán probouzí naše vědomí, abychom šli po cestě, která míří k našim cílům.

Od klientů jsem často slyšela, že se pustí do nových aktivit, až budou mít zcela jasno, jaký je jejich životní účel. Když budou znát smysl svého života, pak budou konat. Odpovídám jim, že smysl života najdou, když vykročí na cestu. Nikdo ze slavných lidí na počátku své cesty neměl jistotu, že bude úspěšný. Dělali, co je bavilo. Měli touhu vyřešit problém, vytvořit nový produkt nebo službu. Všichni začali s vizí a prvním krokem. 

Příliš mnoho lidí proplouvá životem a přeskakují z jedné práce do druhé či z jednoho vztahu do druhého. Nemají vizi budoucnosti. Nedefinovali si svůj životní plán. Nerozhodli se, co chtějí. To vede k tomu, že se stávají obětí vnějších okolností a jsou vydáni na milost druhým. Trpně snášejí, co se jim v životě děje.

„Chcete-li vybudovat život podle svých snů, musíte také převzít stoprocentní zodpovědnost za svůj život. To znamená, že se musíte přestat vymlouvat a vzdát se všech svých příběhů, v nichž vystupujete jako oběť, všech důvodů, proč nemůžete nebo jste dosud nemohli něco udělat, a přestat svalovat vinu na vnější okolnosti. Musíte se toho všeho navždy vzdát.“ Jack Canfield

 

Životní plán

Máte touhy, sny a cíle? Pokud ano, sepište si je. Vytvořte si plán na období dalšího roku nebo 5 let. Pokud vás neobohacuje váš současný život, stagnujete, nejste spokojeni, pak zvažte zásadní změny. Rozhodněte se, co chcete dělat, kým chcete být, co chcete mít, co chcete zažít, kde chcete být. Jak by měl vypadat úspěšný život?

Váš plán by měl obsahovat všechny oblasti života. Zařaďte do něj položky zdraví, psychickou pohodu, mezilidské vztahy, partnerský vztah, práci, peníze, vzdělání, bydlení, volný čas, zájmy, duchovní život. Nebojte se do seznamu přidat i velké cíle, které budou vyžadovat trochu nepohodlí. 

Sepsání cílů můžete podpořit vytvořením koláže obrázků svých snů. Každý den si své cíle připomínejte a udělejte nezbytné kroky k jejich splnění. Každý den opakujte afirmace, představujte si, že jsou vaše sny již splněny. Každý den se chovejte tak, jako byste už byli člověkem, kterým chcete být. 

Se svým plánem se podělte s důvěryhodnými lidmi – dobrým přítelem, blízkou kamarádkou, kolegou v práci, mentorem, astrologem či terapeutem. Měl by to být člověk, kdo je pozitivní a inspirativní. Nemluvte o svých plánech s lidmi, kteří by vás mohli odrazovat. 

„Můžete být, čím chcete, jen když v to dostatečnou přesvědčivostí věříte a jednáte podle toho s vírou, protože všechno, co mysl dokáže vymyslet a v co věří, může také uskutečnit.“ Napoleon Hill

 

Na závěr:

Osvoboďte se od průměrnosti a rezignace a vytvořte si život svých snů. Nemarněte svůj život přesvědčením, že něco nemůžete. Když si vytvoříte plán, budete mít cestovní mapu a budete vědět, kam míříte. Důležité je, abyste byli aktivní. Nikdo tu práci neudělá za vás. Nemůžete si nikoho najmout, aby za vás meditoval, cvičil, studoval, pracoval. To všechno je na vás. Vynaložíte-li úsilí, pak se vaše sny splní. Žádný sen není příliš velký na to, aby se nedal uskutečnit. Věřte, že je to možné. Dostanete to, co očekáváte. 

 

 

Doporučená literatura:

Pravidla úspěchu – Jack Canfield

Projekt štěstí – Gretchen Rubin

Uvědom si svůj strach a překonej ho – Susan Jeffers 

Autorka: MKB

 

Mohl by vás zajímat:

ASTROLOGICKÝ KALENDÁŘ 2024

 

 


     

Jak najít štěstí

Jak najít štěstí

Všichni chtějí být šťastní. Všichni vědomě, či nevědomě touží po spokojenosti. Tato touha je základem téměř každého našeho rozhodnutí. Jádrem každé naší volby je vnitřní pocit spokojenosti. Řecký filozof Aristoteles prohlásil, že štěstí je smyslem a účelem života, celkovým cílem lidské existence. Více

Špatný den neznamená špatný život

Špatný den neznamená špatný život

Jeden den, bez ohledu na to, jak špatný se může zdát, nedefinuje naše celkové štěstí. Všichni máme čas od času špatné dny, ale to neznamená, že naše životy jsou špatné nebo že jsme selhali.  Více

Emoce

Emoce

Vaše emoce jsou vnitřní barometr, který vás s neuvěřitelnou přesností může navádět k pozitivním akcím a také upozorňovat na přehlížená témata. Více


Další články