Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak najít štěstí

foto:pixabay.com

„Štěstí není něco hotového. Pochází z vašich vlastních činů.“ Dalajláma

Všichni chtějí být šťastní. Všichni vědomě, či nevědomě touží po spokojenosti. Tato touha je základem téměř každého našeho rozhodnutí. Jádrem každé naší volby je vnitřní pocit spokojenosti. Řecký filozof Aristoteles prohlásil, že štěstí je smyslem a účelem života, celkovým cílem lidské existence.

Každý má ale jinou představu šťastného života. Pro některé to je finanční svoboda. Pro jiného zdraví, nalezení opravdové lásky, uspokojivá práce nebo sláva. Spousta lidí si myslí, že štěstí je vázáno na konkrétní výsledek. Štěstí je spojováno s podmínkami – když/pak.


Budu šťastný/šťastná, když:

-        najdu opravdovou lásku

-        vyhraji v loterii

-        vystuduji univerzitu

-        vydělám milion korun

-        dostanu vysněnou práci

-        si koupím luxusní auto

 

Honba za štěstím nás ale ve skutečnosti šťastnými neučiní. Hledání štěstí z externích zdrojů může přinést okamžiky radosti, ale nikdy nepřinese trvalé štěstí.

Neříkám, že člověk má být neustále šťastný. To není možné. Život má své vzestupy a pády a přináší smutek, obavy, strachy a frustrace. I tyto negativní emoce jsou důležité a pomáhají nám růst a vzkvétat. Bez nich bychom si nemohli uvědomit, co je pro nás opravdu důležité.

 

„Cesta ke štěstí neexistuje. Štěstí je cesta.“ Thich Nhat Hanh, buddhistický mnich

 

Neexistuje jeden univerzální návod, jak být šťastný. Jsou ale způsoby, jak zlepšit kvalitu svého života. Jak žít svůj život spokojeně navzdory těžkostem a překážkám. Štěstí není jen možné, ale je to volba, způsob žití. Pocit štěstí je na vás.

„Ke šťastnému životu stačí velmi málo; je to všechno ve vás samých, ve vašem způsobu myšlení.“ Marcus Aurelius


Zde je několik věcí, které můžete každý den udělat, abyste zlepšili svou celkovou pohodu a pěstovali si štěstí.

 

  • Vyjadřujte vděčnost

Chcete-li do svého života vnést štěstí, pak každý den věnujte čas přemýšlení o věcech, za které jste ve svém životě vděčni. Můžete si každé ráno po probuzení nebo večer před spaním připomenout 5 věcí, za které jste vděčni. Některým lidem pomáhá si věci sepsat. Každodenním vyjadřováním vděčnosti přesunujete svou pozornost na pozitivní části svého života a zvyšujete pocit štěstí. Vědecké výzkumy zjistily, že existuje spojení mezi vyjadřováním vděčnosti a celkovým pocitem pohody.

 

„Štěstí je samo o sobě druh vděčnosti.“ Joseph Wood Krutch

 

  • Nesrovnávejte se s ostatními

Mezi mými klienty a přáteli jsou lidé, kteří jsou úspěšní jako podnikatelé, politici, herečky, modelky, režisérky anebo spisovatelky. Jejich život z vnějšího pohledu připomíná ideál. Když se podíváte na jejich profil na Instagramu nebo Facebooku, máte pocit, že jsou nejen slavní, bohatí, krásní, ale hlavně šťastní. Z rozhovorů s nimi ale vím, že tomu tak není. Na sociálních sítích nenapíší, že je manžel podvádí, že jsou pod neustálým stresem, který léčí alkoholem, že trpí depresemi, že jejich děti nedokončily školu nebo že neustále drží diety, aby nepřibrali.

Pokud trávíte hodně času na sociálních médiích, pak vám to neposkytuje dobrou službu. Porovnáváte-li svůj život s druhými, pak to vede k nižšímu sebevědomí, pesimismu, nespokojenosti, úzkostem a depresím. Nechtějte žít život jiných, vy máte svou jedinečnou cestu a úkoly, které patří jen vám. Vaši hodnotu neměří druzí. Přijměte sami sebe, oslavujte a podporujte své silné stránky a zaměřte se na svůj růst.


„Srovnávání se s druhými je zlodějem radosti“. Theodore Roosevelt

 

  • Buďte hodně v přírodě

Výzkumy říkají, že pravidelné procházky v přírodě pomáhají snižovat hladinu stresu. Trávit čas venku, na čerstvém vzduchu, je skvělý způsob, jak být šťastnější. Procházky v zeleni prospívají tělu a mysli. Podle mnoha vědeckých studií pohyb v přírodě snižuje stres, úzkost, únavu, zmírňuje deprese. Podporuje kreativní myšlení a dodává energii.

Já chodím na pravidelné procházky s naším psemProcházky v přírodě pro mě fungují jako autoterapie. Při chůzi se moje mysl zklidní, život vidím z jiného úhlu, objevují se řešení problémů a nové inspirace. Zjistila jsem, že když se vrátím domů, jsem schopna se lépe soustředit a cítím se lépe.

 

„Čas strávený mezi stromy není nikdy ztracený čas.“ Katrina Mayer

 

  • Pečujte o sebe

Je důležité pečovat o své tělo a duši. Pravidelná péče snižuje stres a pomáhá získat čerstvou energii. Dopřejte si kvalitní stravu. Omezte cukry a sacharidy. Dostatečně spěte. Choďte brzy spát. Říká se, že jedna hodina spánku před půlnocí je jako dvě hodiny spánku po půlnoci. Dalšími vhodnými prostředky péče jsou meditace, masáže, koupele, poslech hudby, četba psychologické, filozofické, duchovní literatury a cvičení jógy. Naslouchejte svým potřebám, najděte si aktivity, které vám budou prospívat a zlepší vám náladu. Péče o sebe je zásadní součástí udržení pohody a spokojenosti.

 

  • Myslete pozitivně

Lidé, kteří omezují negativní myšlenky a smýšlejí pozitivně, jsou šťastnější. Rozpoznejte, jaká slova běžně používáte. Objevuje se u vás negativní sebemluva? Zkuste si osvojit techniky, které vám pomohou vnitřního sebekritika zastavit a přeformulovat negativní situace na příležitost k růstu. Cvičení pozitivního myšlení je dovednost, která vyžaduje důslednost a trpělivost. Snažte se stýkat s pozitivními lidmi, kteří mají dobré postoje a budou vás inspirovat a neustále povzbuzovat, i když selžete. 

"Štěstí je, když to, co si myslíte, co říkáte a co děláte, je v harmonii," Mahátma Gándhí

  • Více se usmívejte

Když jsme šťastní, hodně se usmíváme. Úsměv způsobuje, že náš mozek uvolňuje dopamin, chemickou látku, která nás činí šťastnějšími. Úsměv rozjasní váš den a pozitivně ovlivní lidi kolem vás. Výzkumy našly souvislosti mezi úsměvem a štěstím, které lze připsat hypotéze zpětné vazby obličeje. Výraz obličeje ovlivňuje naše emoce. Když se cítíte špatně a myslíte negativně, zkuste se usmát. Vaše nálada se zlepší a pomůžete k úsměvu i druhým.

"Člověk bez smíchu je jako strom bez květu." Osho

  • Buďte s druhými lidmi

Štěstí je týmová práce. Pocity štěstí nejlépe prožijete s druhými. A platí to i naopak. Pokud máte starosti, čelíte překážkám, obavám, lítostem, pak se o ně podělte s druhými. Jak se říká: sdílená starost, poloviční starost. Spojení s druhými lidmi je důležitou součástí lidské spokojenosti. Když má člověk podporující vztahy s ostatními, jako je rodinapřátelé, kolegové nebo sousedé, pak se cítí šťastnější. Budujte a udržujte pevné vztahy, protože vám pomohou získat pocit sounáležitosti a důvěru, že když bude třeba, máte lidi, kteří vás podpoří a pomohou. Myslete na to, že budování pevných spojení s ostatními vyžaduje čas, úsilí, zájem a otevřenost. Upřednostňujte ve vztazích kvalitu před kvantitou a investujte čas do péče o vztahy. Přinese vám to štěstí.

 

„Tajemství štěstí není v tom, dělat to, co má člověk rád, ale v tom, že má rád to, co dělá.“ James M. Barrie

 

  • Pomáhejte druhým

Dalším způsobem, jak zvýšit pocit spokojenosti, je zapojit se do aktivit pro druhé. Dělejte dobré skutky. Účast na dobrovolnických aktivitách pomáhá k lepšímu psychickému zdraví. Když někomu v nouzi podáte pomocnou ruku, pak vám to přinese pocit smyslu a spokojenosti. Akt dávání vyvolává dobré pocity. Výzkumy ukazují, že ti, kdo pravidelně provozují altruistické chování, jsou zdravější, žijí déle, mají lepší duševní zdraví a jsou celkově šťastnější.

 

„Štěstí je jako motýl; čím víc ho budete pronásledovat, tím více vám bude unikat, ale pokud obrátíte pozornost k jiným věcem, přijde a tiše vám bude sedět na rameni.“  Henry David Thoreau

 

Na závěr:

Pokud nejste šťastní, pak jste patrně nenalezli smysl svého žití, nežijete autentický život, jste příliš zaměření sami na sebe, na své problémy, a nevidíte, že život je mnohem bohatší. Měli byste otevřít oči a podívat se, kde můžete pomáhat. Služba druhým je zdrojem radosti a smysluplnosti. Ať už se ve vašem životě děje cokoliv, myslete na to, že každý problém má své řešení. Když změníte své myšlení a chování, můžete zlepšit své životní podmínky, přinést do svého života více radosti. Když přinesete do svého života více štěstí, prospěje to i druhým lidem.


Autorka: MKB


foto:pixabay.com

 

 

 


     

Špatný den neznamená špatný život

Špatný den neznamená špatný život

Jeden den, bez ohledu na to, jak špatný se může zdát, nedefinuje naše celkové štěstí. Všichni máme čas od času špatné dny, ale to neznamená, že naše životy jsou špatné nebo že jsme selhali.  Více

Emoce

Emoce

Vaše emoce jsou vnitřní barometr, který vás s neuvěřitelnou přesností může navádět k pozitivním akcím a také upozorňovat na přehlížená témata. Více

Zázraky se dějí

Zázraky se dějí

Zázraky se dějí každodenně. Každý člověk zažije někdy zázrak. Měli bychom si to připomínat a být za to vděčni. Více


Další články