Deník
foto: pixabay.com
„V deníku jsem nejenom otevřenější než bych byla k nějaké osobě, ale vytvářím sama sebe.“ Susan Sontag
Jsem velký zastánce psaní deníku. Psaní je způsob, jak získat hlubší pochopení sebe sama a svého vývoje. Je to důležitý zdroj sebepoznání.
Znám mnoho lidí, kteří se psaní deníku brání. S deníkem obvykle skončili ve svých pubertálních letech, kdy si psali o svých prvních láskách. Na psaní deníku lidem obvykle vadí čas, který tím musí strávit, nechuť zapisovat si svoje pocity a disciplína, která je s psaním deníku spojená.
Psychologické výzkumy ukazují, že psaní deníku má spoustu výhod pro naši mysl, zlepšuje pozornost, posiluje paměť, zlepšuje naše komunikační dovednosti, a dokonce i zvyšuje IQ. Psaní deníku prý má příznivý vliv na kvalitu spánku a posiluje imunitní systém.
"Buď sám sebou. Především, nech toho, kdo jsi, co jsi, čemu věříš, prosvítat každou větou, kterou napíšeš, každým dílem, které dokončíš." John Jakes
Americký psycholog James W. Pennebaker propaguje metodu tzv. expresivního psaní. Je to psaní, které má příznivý vliv na lidi, kteří zažili nějakou traumatickou událost. Profesor Pennebaker nabádá lidi, aby denně psali 15-20 minut a psali o svých pocitech. Vypsat se z nejskrytějších pocitů, zažitého zklamání, vzteku, ponížení či ztráty pomáhá k pochopení celé situace a vyřešení problémů.
Já sama si deník píši již od vysokoškolských studií. A v nedávné době jsem narazila na deník, který jsem psala, když mi bylo 25 let. Při čtení těch zápisků jsem si uvědomila, jak jsem tenkrát byla kritická a náročná k sobě i druhým. Příjemné bylo uvědomění, jak dlouhou cestu jsem od té doby ušla a jak jsem se změnila. Jsem dnes daleko klidnější, tolerantnější a laskavější.
„Papír je trpělivější než lidé.“ Anne Frank
Podle učení kabaly jsou naše myšlenky základem života. Vše, co si myslíme, se stává tím, co cítíme, což vede k tomu, jak mluvíme, což následně ovlivňuje to, jak jednáme, a naše činy vytvářejí naše dny a nakonec celý náš život. Když se staneme „vězněm“ negativních vzorů myšlení a omezujících přesvědčení, je to jako žít život na autopilota. Psaní deníku vám pomůže vrátit se zpět sami k sobě a žít autentický život. Budete-li pravidelně psát, pak brzy zjistíte, že váš život reaguje na to, co píšete ve svém deníku. Budete-li v deníku popisovat arogantní chování vašeho nadřízeného, pak po nedlouhé době uvidíte, že se k vám chová mnohem vlídněji. Pokud se potýkáte s nějakými zdravotními problémy, které vás omezují, a cítíte se díky nim bezmocně, pak časem uvidíte, že vám lékař doporučí nový způsob léčby nebo vám pomůže alternativní medicína.
Jak učí kabala, vše, co potřebujeme, máme k dispozici, naše otázky již mají odpovědi. Deník je mocný nástroj, který vám pomůže najít odpovědi na vaše otázky i řešení problematických situací. Psaní deníku pomáhá i aktivním umělcům a kreativním lidem. Julia Cameron ve své knize Umělcova cesta nabízí návod, jak odstranit tvůrčí blok psaním deníku. Nabádá, aby člověk každé ráno napsal 3 stránky.
Jak na psaní deníku?
- Kupte si sešit, deník nebo pište na počítači. Existuje i mnoho aplikací, např. Day One.
- Každý den si vyhraďte 15-20 minut času, kdy nebudete nikým rušení, a pište. Někomu více vyhovuje psaní ráno, jiný dává přednost psaní na konci dne, před spaním.
- Slibte si, že budete psát každý den. Toto pravidlo dodržujte alespoň jeden měsíc. Později, až si na psaní deníku zvyknete, můžete psát obden nebo 2x týdně.
- Pište o svých pocitech, snech, obavách, prohrách, starostech, radostech, plánech, lidech ve vašem životě. Pište si, co vás každý den potěšilo, co se vám povedlo, za co jste vděční.
- Když nevíte, o čem psát, pište o minulosti nebo pište o věcech, které jste již popsali dříve.
- Deník si někam schovávejte, zamykejte nebo ochraňte heslem. Deník je váš. Nikdo by k němu neměl mít přístup.
- Deník může být velmi nápomocný i při terapii
foto:pixabay.com
15
Čakry
Dle východní filozofie k našemu tělu složeného z masa a kostí náleží také okem nespatřitelná energetická pole, zvané čakry. Více
Čemu věříme, to vidíme
Pokud se zeptáte více lidí, aby popsali nějakou událost, např. dopravní nehodu, dostane se vám několika různých a často i protichůdných verzí. Jak je to možné? Více
Cesta krásy
Jak pěkně zní „kráčet cestou krásy“. Většina z nás si jistě přeje po takové cestě denně kráčet. Pokud máme štěstí a jsme kráse otevřeni, přijdeme na to, jak takovou cestu nalézt a nadšeně se po ní rozběhneme. Více
Další články