Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Co je to Astrologie

Foto: pixabay


Na astrologii bylo dlouho pohlíženo především jako na předpovídání budoucnosti. Možná to bylo dáno také tím, že tradiční astrologie interpretovala horoskop velmi deterministickým a mnohdy i fatalistickým způsobem. Nebrala v úvahu svobodnou vůli člověka a možnosti ovlivňovat jeho budoucnost.

Astrologie je nauka stará tisíce let, která studuje postavení planet v určitém okamžiku a z určitého místa na Zemi, a na základě toho interpretuje jejich symbolický význam. Východiskem k tomu je názor, že vesmír, jež nás obklopuje, je živoucím systémem, který se neustále vyvíjí a kde je všechno propojeno. Změní-li se nějaká část systému, má to vliv na celek a naopak. Tato vesmírná jednota je také vnímána jako propojení prostoru a času. Čas není v astrologii vnímán pouze tradičním, měřitelným způsobem. Vše v sobě nese stopy minulosti, přítomnosti i zárodky budoucnosti.

To, že astrologové dokáží odhalit budoucí možný vývoj, vyvolává otázku, do jaké míry má člověk svobodnou vůli rozhodovat o svém životě. Měli bychom si uvědomit, že postavení planet v horoskopu není příčinou toho, jak se člověk bude chovat. Pouze symbolizuje určité vlohy, které směřují k realizaci. Zda se však předpoklady uskuteční, záleží hodně na rozhodnutích jedince. Hvězdy naznačují, ale neurčují.

V astrologii používáme jazyka symbolů, který slouží k pojmenování různých stránek naší povahy a k vysvětlení dalších složitostí lidského života. Každý symbol má velmi široké spektrum významů. Umění astrologického výkladu je založeno na porozumění symboliky, ale také na osobnosti astrologa.

Astrologii nelze označit za pouhé placebo. Astrologie skutečně funguje, přestože je obtížné to prokázat. Na tomto poli velmi pokročil Dr. Michel Gauquelin, francouzský astrolog, psycholog a matematik, který společně se svou ženou učinil pokus statisticky dokázat platnost astrologie. Porovnávali postavení některých planet v horoskopu s profesemi lidí. Výzkum vycházel ze seznamu dat tisíce jedinců, kteří se ve svém oboru proslavili. Výsledky jejich práce potvrdily statisticky významný vztah mezi postavením planety Saturn a profesí vědce, Marsu a špičkového sportovce, Jupiteru a herce nebo politika, Měsíce a spisovatele.

Astrologie je stále opředena mnoha falešnými a mylnými představami. Jenom člověk, který si astrologii sám vyzkouší a nechá si udělat výklad horoskopu či se pustí do jejího studia, si může utvořit objektivní názor.


     

Oblasti astrologie

Oblasti astrologie

Astrologii můžeme používat ve všech oborech lidské činnosti. Proto ji rozdělujeme dle různých hledisek. Zde se zaměříme pouze na dvě základní oblasti, které pracují buď s jedincem, nebo se skupinou...                          Více

Horoskop

Horoskop

Horoskop je zjednodušeným záznamem oblohy v momentě zrození jedince. Pro sestavení horoskopu jsou nezbytné informace o datu, času a místu narození.                   Více

Planety

Planety

Při výkladu horoskopu pracujeme se symbolickými významy planet, které představují základní stavební prvky astrologie.   Více


Další články