Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Slova a zodpovědnost

foto:unsplash.com

„Každý, kdo pro nás udělal dobrý skutek nebo nám řekl slovo povzbuzení, ovlivnil podobu našeho charakteru a našich myšlenek.“ George Matthew Adams

Syn mi na cestě ze školy vyprávěl, jak učitel zesměšnil spolužačku. Dělá to prý často. Vzpomněla jsem si na svá školní léta, kdy si někteří učitelé zasedli na někoho z dětí a před třídou ho zesměšňovali. Lidé si často tyto vzpomínky nesou do dospělosti.

Nejenom ve škole se děti mohou setkat s necitlivou kritikou, která přispívá k pochybnostem a nejistotě. Kamarádka mi vyprávěla, že když byla malá, její matka jí řekla, že se musí dobře učit, aby z ní něco bylo, protože nikdy nebude tak krásná jako její starší sestra. Kamarádka vyrostla do krásy, je velmi úspěšná ve své práci, ale na kritická slova své matky nikdy nezapomněla. Nikdy se nezbavila pocitu, že není dost dobrá a hezká.

Většina lidí se někdy v dětství, během dospívání nebo v dospělosti setkala s nevlídným chováním, necitlivou kritikou, urážkami nebo zesměšněním, které je velice zasáhly.

Protože nikdy nevíme, kdy něco, co říkáme nebo děláme, může být klíčové pro jiného člověka, měli bychom pečlivě volit slova, která používáme. Slova mají velkou moc. Neměli bychom být opatrní jen v rozhovorech se svými nejbližšími, tedy dětmi, životním partnerem, rodiči, příbuznými či přáteli, ale i v běžném kontaktu s jinými lidmi, jako jsou zákazníci, sousedé, kolegové v práci nebo třeba prodavačka v obchodě. To, co říkáme, má důležitost a nikdy nemůžeme vědět, jak naše nedbalost může být zraňující.

Síla slov funguje i obráceně. Jistě se vám již stalo, že někdo řekl nebo udělal něco, co zásadně zlepšilo váš život. Možná vám dobře poradil učitel ve škole, radu poskytl starší kolega v práci či přítelkyně.

Nedávno jsem si uvědomila, jaký vliv může mít moje práce. Po letech přišla na konzultaci klientka. Vyprávěla mi, co se všechno za poslední roky v jejím životě stalo. Říkala, že myslela na moje slova, která jsem jí tenkrát sdělila. Moje rada jí pomohla překonat nepříjemné období, na které jsem ji upozornila. Takto má astrologie fungovat. Nemá strašit, má upozorňovat na překážky a ukazovat nové možnosti. Její slova mě zasáhla. Uvědomila jsem si zodpovědnost, kterou člověk má. I zdánlivě bezvýznamná poznámka může být pro jiného člověka klíčová.

Ovlivňujeme lidi kolem sebe každý den, a přesto si svůj vliv málo uvědomujeme. I všední okamžiky mohou zanechat nesmazatelný dojem, dobrý, nebo špatný, a mají sílu formovat rozhodnutí a přesvědčení lidí na dlouhou dobu. Protože nikdy nevíme, měli bychom každou konverzaci vést vědomě, jako by to mělo mít vliv na život jiného člověka. Protože tak to opravdu může zapůsobit. Naše slova mohou ovlivnit běh života jiného člověka a my máme proto velkou zodpovědnost. Všichni můžeme pozitivně ovlivňovat druhé a být jim příkladem a inspirací. Rozdávejte komplimenty, chvalte. Nemáte-li co říct hezkého, pak raději mlčte. Neopakujte chyby lidí, kteří vám někdy v minulosti necitlivě ublížili.

Kdo vás nejvíce v minulosti pozitivně ovlivnil? Řekli jste mu to? Pokud ne, pak to napravte, je-li to ještě možné.

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Pak ho označte, že se vám líbí a sdílejte ho s přáteli. Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám. 

foto: pixabay.com

     

Svoboda

Svoboda

Svoboda. Sympatické slovo, není-liž pravda? Jaké podmínky a okolnosti potřebujete právě Vy k pocitu svobody? Více

Síla středu

Síla středu

Nacházíme se v chaotickém období plným nerovnováhy a protikladných lidských názorů na aktuální stěžejní společenská témata.  Více

Jedině teď a tady

Jedině teď a tady

Budoucnost bez obav, minulost bez lítosti. To nezní špatně, že? Více


Další články