Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Vzorce chování

foto:unsplash.com

Viděli jste film nazvaný Na Hromnice o den více (v originále Groundhog Day)? Je to americká komedie z roku 1993. Děj filmu se odehrává v malém městečku Punxsutawney, kde blížící se příchod jara tradičně vždy každého 2. února za svítání předpovídá místní maskot - svišť Phil. Hlavní hrdina, moderátor počasí Phil, kterého výborně hraje Bill Murray, je samolibý muž, otrávený životem a svou prací. 2. února se Phil dostane do časové smyčky a stále se vrací do stejného dne. Phil je nedříve celou situací zaskočen, ale když pochopí, o co jde, začne využívat svých znalostí o tom, co se stane, ve prospěch svůj i ostatních obyvatel. Tím, že Phil svůj den prožívá stále znovu a znovu, jeho povaha se mění k lepšímu. Tím, že se Phil změní, přeruší cyklus opakování a ráno se probudí do dalšího dne 3. února.

Ten film je zábavný a velmi poučný. Ukazuje na opakující se vzorce chování, které se objevují u všech lidí. Každý z nás má svůj „Groundhog Day“, způsob chování, který se neustále opakuje. U některých lidí se opakující vzorce chování objevují v práci. Odejdou z jednoho zaměstnání, kde trpěli pod vedením tyranizujícího šéfa, aby zjistili, že v další práci je jejich šéf ještě horší. Někteří lidé mají tendence zažívat opakující se trable v partnerském vztahu nebo při nakládání s penězi. Jsou lidé, kteří se dostávají do opakujících se situací a konfliktů s přáteli nebo příbuznými.

Mám klientku, která prožila několik bolestných rozchodů. Když se to opakovalo asi po páté, upozornila jsem ji na její tendence vybírat si takové muže, kteří buď nebyli volní, nebo nebyli připraveni na vážný vztah. Vždy se jednalo o přitažlivé a charismatické muže, kteří si chtěli jen užívat. Když jsem klientce řekla, že si tyto nepříjemné situace nevědomě sama přivolává, protože sama nevěří, že je hodna lásky, nevěřila tomu. Odešla uražená a neviděla jsem ji skoro dva roky. Později mě znovu kontaktovala. Řekla, že o tom hodně přemýšlela, a pochopila, že mám pravdu. Začala pracovat na svém chování a rozpoznala negativní vzorce. Změnila se a do jejího života přišel nový člověk. Je to jiný typ muže, než byli ti, které dříve obdivovala. Není to žádný velký sportovec ani krasavec. Je ale milý, zábavný, má ji opravdu rád a výborně se k ní hodí. Už plánují svatbu a rodinu.

Opakující se vzorce chování, které nás brzdí a přinášejí nepříjemné situace, jsou způsobeny našimi stinnými stránkami. To jsou ty oblasti, které je třeba rozpoznat a vynést na světlo. Když rozklíčujeme opakující se momenty, přestaneme obviňovat druhé a přijmeme zodpovědnost za svůj život. A tak se nám podaří tyto vzorce přerušit. Jestliže se dostáváte stále do stejných situací, ptáte se: „Proč se tohle pořád děje jenom mně?“, pak je čas na vnitřní duchovní práci.

Člověk, který má opakující se potíže v partnerském vztahu, by se měl zamyslet nad svými potřebami. Možná máte iluzi dokonalého vztahu a myslíte si, že partner/partnerka zaplní vaši prázdnotu, zlepší vaši finanční situaci, naplní vaše fyzické a citové potřeby. Možná máte na svůj protějšek nepřiměřené nároky a požadavky a hledáte dokonalost, která neexistuje. Pravá láska není bezchybná. Podobně je tomu v pracovní oblasti. Jestliže se stále dostáváte do potíží se svými nadřízenými, pak to může znamenat, že se máte naučit být asertivnější, postavit se autoritě nebo si přiznat vlastní ambice a usilovat o vyšší pracovní zařazení nebo se osamostatnit.

Negativní vzorce chování, naše stinné stránky, jsou příležitostí posunout se ve svém vývoji. Duchovní práce není snadná, ale je nezbytná, protože jen díky rozpoznání těchto vzorců se můžeme změnit a osvobodit se. Někteří lidé duchovní práci zvládnou sami. Nebojte se ale požádat o pomoc, pokud sami nevidíte souvislosti. Pracujte s terapeutem, koučem, mentorem či astrologem. Analýza osobního horoskopu vám pomůže rozpoznat vaše stinné stránky a pochopit příčiny potíží.

Autorka: MKB

foto:unsplash.com

 

 


     

Lepší život

Lepší život

Vidím u svých klientů, že mnozí čelí obavám o svou budoucnost a hrají na jistotu. Nevidí nové možnosti. Bojí se realizovat plány, o kterých dříve mluvili. Nebo mají pocit, že mít lepší život vlastně ani není možné. Což je špatně. Všichni jsme předurčeni pro lepší život. Nemůžeme ale sedět a čekat, až se nám lepší život „stane“. Že nám ho někdo zařídí. Musíme v něm sehrát svou roli. Více

5 typů lidí, kterým se raději vyhýbejte, chcete-li mít spokojenější život

5 typů lidí, kterým se raději vyhýbejte, chcete-li mít spokojenější život

Naši příbuzní, přátelé i kolegové v práci nás hodně ovlivňují. Máme obvykle tendence „chytat“ od nich dobré či špatné návyky. Popřemýšlejte, zda máte kolem sebe lidi, kteří vás podporují a pozitivně směrují. Nejsou kolem vás lidé, kteří vás naopak brzdí a snaží se vám bránit ve vývoji? Více

Karma

Karma

Slovo karma se obvykle překládá jako čin. Označuje zákon příčiny a následku. Tedy co člověk zaseje, to také sklidí. Zákon karmy nám říká, že žádný dluh nezůstane nezaplacen. Dokonalý vesmírný účetní systém eviduje všechny naše činy a má přesnou evidenci o vztahu „má dáti – dal“. Více


Další články