Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Citlivost je dar, ne prokletí

foto:unsplash

„Nikdy se neomlouvej za to, že jsi citlivý nebo dáváš průchod svým emocím. Je to známka toho, že máš velké srdce a nebojíš se ho ukázat ostatním. Projevení emocí je znamením síly.“ Brigitte Nicole

Narodila jsem se ve znamení Štíra a jsem přirozeně velmi citlivá. Moje emocionální projevy se od dětství často pohybovaly v extrémech, od radosti po smutek. Některých emočních projevů bylo až příliš mnoho. Všechno jsem prožívala hluboce a vážně. Především ve vztazích. Protože jsem vnímala svou odlišnost, snažila jsem se pochopit, proč se takto cítím a chovám.

Časem jsem objevila psychologii, astrologii a kabalu a zjistila, že moje citlivost není problém, ale dar. Nositelé hroší kůže nejsou vždy lidé odolní, kteří toho hodně vydrží, ale lidé, kteří předstírají. Pochopila jsem, že spousta lidí se bojí nepříjemných pocitů, nechtějí zažívat bolest, a proto se obrnili. Když člověk předstírá a nasazuje si masky, pak se vzdálí svým opravdovým pocitům, pak ztratí svou citlivost. A tím ztrácí svou jedinečnost, svou podstatu. Člověk pak nemůže zjistit, kdo opravdu je a jaký je jeho životní úkol.

Všichni jsme zranitelní, ať už to dáváme světu najevo, či nikoliv. Projevit svou citlivost a být vůči druhým zranitelní může znít děsivě, ale má to obrovské duchovní přínosy. Ukázat svou zranitelnost pomáhá překonat bolestivé emoce a umožňuje žít autentický a spokojený život.

 

4 důvody, proč je citlivost důležitá:

 

1.    Buďte vděčni za svou citlivost

V dětství a mládí jsem si často myslela, že kdybych nebyla přecitlivělá, nemusela bych řešit některé věci, zvládla bych toho mnohem více a nezraňovalo by mě tolik chování některých lidí. Nemusela bych před některými situacemi utíkat a nebyla bych tolik unavená a vyčerpaná. Zjistila jsem ale, že díky raným zkušenostem dokážu teď lépe porozumět chování druhých lidí a vnímat, čím procházejí. Empatie je základem pro pomoc a péči o druhé. Citlivost není slabost. Je to dar a požehnání. Proto přestaňte před emocemi utíkat, neschovávejte se sami před sebou. Buďte za svou citlivost vděčni.

 

2.    S citlivostí budete autentičtější

Vaše schopnost vnímat citlivěji věci a lidi kolem není chybou. Byli jste k tomu předurčeni. Není to náhoda. Není potřeba to měnit. Vaše duše se může plně projevit skrz vaši citlivost. Když se na svou citlivost začnete dívat z jiného úhlu, pak si vypěstujete lepší vztah sami k sobě. Rozpoznáte své mnohé dary a budete je lépe využívat. Naučíte se chránit sami sebe a svou energii. Když budete k sobě upřímní a rozpoznáte, co vás dělá zranitelnými, pak si můžete dovolit ukázat svou zranitelnost druhým a být jim příkladem, jak žít autentický život.

 

3.    Snažte se být otevřenější vůči svým nejbližším

Citlivost je mocný nástroj, ale to neznamená, že musíme být otevření a zranitelní vůči každému, koho potkáme. Když člověk svou zranitelnost ukáže nesprávným lidem, může mu to ublížit. Proto sdílejte své nejniternější pocity, obavy a zkušenosti hlavně s lidmi, kteří si zaslouží je slyšet. Ukázat svou citlivost svému partnerovi/partnerce, blízkým přátelům nebo příbuzným je účinným způsobem, jak tyto vztahy prohloubit a posílit. Pracujte na tom, abyste byli otevřenější, citlivější a zranitelnější s těmi, kteří vás podporují a milují.

4.    Nebojte se ostudy

Jsou chvíle v našem životě, které jsou mimo naši kontrolu. I přesto, že se snažíme, děláme chyby a cítíme se kvůli tomu trapně. Podle učení kabaly jsou trapné situace důležité pro náš duchovní vývoj. Pomáhají totiž odbourávat naše Ego, které je hlavní překážkou růstu a spokojeného života. Ego nám nalhává, že musíme neustále vypadat skvěle a chovat se dokonale. Ukázat svou citlivost a dovolit si být zranitelní je velmi dobrý způsob, jak omezit vliv Ega a otevřít se pozitivním energiím Vesmíru. Myslete na to, že se nikdy nemůžete zavděčit všem. Nikdy se vám nedostane plného obdivu. Vždy se najde někdo, kdo vás bude kritizovat a odsuzovat. A to je v pořádku. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Jak se u vás citlivost projevuje? Dovolíte si druhým ukázat svou zranitelnost? Autentický život začíná upřímnou sebeanalýzou, otevřením se lidem, které máme rádi, a nevyhýbáním se situacím, které nás mohou ztrapnit. Výhody projevení citlivosti nejsou vždy zřejmé, ale pro duchovní život a naši duši jsou nesmírné. 

 


     

Jak vyřešit problém

Jak vyřešit problém

Ať už máte potíže s partnerem/partnerkou, dětmi, hrozí vám, že přijdete o práci, hádáte se s příbuznými, či cokoliv jiného, v každé situaci existuje několik věcí, které můžete udělat a trable tak zvládnout. Více

Nástěnka snů

Nástěnka snů

Nástěnka snů, nebo také koláž z obrázků, je mapa představ a plánů, které by člověk chtěl ve svém životě realizovat. Je to jednoduchá pomůcka, která vám pomůže manifestovat vaše sny. Více

Stres

Stres

Na co a jakým způsobem denně myslíte? Umíte se udržovat v poklidu nebo jste uzlík nervů? Dostatečný odstup a nadhled se zdá být nejmoudřejším a nezbytným způsobem, jak si zachovat zdravou a odolnou PSYCHIKU. Bez ní nejde dobře nic a s ní vše. Více


Další články